BİYOGRAFİ ŞARKI SÖZLERİ BİTKİLER SORULARLA İSLAMİYET RÜYA TABİRLERİ HASTALIKLAR REHBERLİK
ÜYE GİRİŞİ
E-mail :
Şifre :

Üye Olmak İstiyorum
Şifremi Unuttum
Sitemizdeki soru ve cevaplar, sorularlaislamiyet.com sitesinden alınmıştır.
SON EKLENENLER

Selam vermek diğer dinlerde de var mıydı? Bu ümmete verilen üç şeyden birinin cennetliklerin selamı olduğu doğru mudur?
Hz. Ömer (ra) kimlerle evlenmişti, onun kaç çocuğu vardı ve bunların anneleri kimlerdi?
Nisa suresi 64. ayete göre, Efendimiz (asv)'den dua istemek onun vefatından sonra da geçerli midir? Konuyla ilgili anlatılan arabî kıssası doğru mudur?
Soy kavramını nasıl anlamalıyız? İslamiyet soy kavramıyla neyi anlatır?
Yüzü siyah olduğu için, babası kızını vermek istemediği sahabi kimdir?
Ehl-i Dünya kimdir / kimlerdir, vasıfları nelerdir? Ehli dünyanın karşısında kimler vardır? Onların özellikleri nelerdir?
Hz. Davud (a.s.)'ın hayatı hakkında bilgi verir misiniz?
Hac ve umrede ihramlıyken varis çorabı giyen bir kimse, varis çorabını çıkarmalı mıdır?
Kur'an-ı Kerim'in Mudari kabilesinin lehçesi fasih olduğu için onların Arapça’sına göre indirildiği doğru mudur?
Saçlarınız da secdeden nasibini alsın, hadisine göre, sarık veya takke takarken saçların önden secdeye değmesi gerekiyor mu?

ÇOK OKUNANLAR

İsra Suresi, 4-7 ayetlerinde, İsrail Oğullarının / Yahudilerin, iki defa kargaşa çıkaracakları ve cezalandırılacakları haber veriliyor. Bu kargaşalar ve cezalar nedir?
Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hû, aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl azîm, ayetini yedi defa okuyanın her istediğini olacağı doğru mudur?
Kur'an-ı Kerim'in son inen ayeti hangisidir?
Hz. Ömer (ra) kimlerle evlenmişti, onun kaç çocuğu vardı ve bunların anneleri kimlerdi?
Hz. Lokman kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?
Birr (örnek /erdemli) davranışlar nelerdir?
Şafi mezhebine göre teravih namazı ile ilgili hükümler nelerdir?
Selam vermek diğer dinlerde de var mıydı? Bu ümmete verilen üç şeyden birinin cennetliklerin selamı olduğu doğru mudur?
Nisa suresi 64. ayete göre, Efendimiz (asv)'den dua istemek onun vefatından sonra da geçerli midir? Konuyla ilgili anlatılan arabî kıssası doğru mudur?
Saçlarınız da secdeden nasibini alsın, hadisine göre, sarık veya takke takarken saçların önden secdeye değmesi gerekiyor mu?

   
Soru Başlığı 0-9 A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
SORULARLA İSLAMİYET

<< önceki sayfa

Sigara, içki ve uyuşturucunun zararları


Aziz ve muhterem Müslümanlar!

Cenâb-ı Hak insanı en güzel bir şekilde yaratmış, yaratılmışların en şereflisi kılmış, maddî ve manevî nice nimetleri insanın emrine vermiş, önüne sermiştir. Bu ikram ve ihsanlarıyla âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahîm olduğunu göstermiştir.

İnsan hayatı boyunca helâl dairesinde bu nimetlerden istifade edecek, nimetlerin nakikî sahibini hatırlayacak, O'na şükür ve hamdedecektir.

"Helâl dairesi geniştir, keyfe kâfî gelir. Harama girmeye hiç lüzum yoktur.”

Bütün nimetlerin gerçek sahibi olan Rabbimiz, Kitab-ı Kerîm'inde, insanlar için zararlı olan bâzı şeyleri haram kılmıştır. "Külü min tayyibati mâ rezaknâküm!" (Size rızık olarak verdiğimiz nimetlerin helâl ve temiz olanlarından yiyiniz!), "Külü veşrabû velâ tüsrifû!" (Yiyiniz, içiniz, israf etmeyiniz!) buyurmaktadır.

Yâni: Akıl ve idrâkinizle helâli haramı, faydalıyı zararlıyı birbirinden ayırınız!

Yasaklanmayan herşey helâldir. Helâl bellidir, haram bellidir. Şüpheli şeylerden sakınınız. İsraf haramdır. Helâl haram çizgisi Allah tarafından çizilmiş bir huduttur. Haddi aşanlar bilerek zarara razı olmuş, kendi elleriyle kendilerini ateşe atmış olurlar.

Meselâ içki, uyuşturucu ve diğer haram ve zararlı şeyler maddî ve manevî hayatı tahrip eden, yakıp yıkan dehşetli bir ateştir.

Yeryüzü sofrasında insanların emrine verilen nimetleri bırakarak haram edilmiş birkaç hususa yönelmek, nefis ve şeytanı dinleyip zehirli bal hükmündeki haramlara sapmak, aklı başında, kalbi îmanla dolu bir insanın işi olmasa gerektir.

Harama sapmak, helâl olan nimetlere karşı bir nankörlük ve şükürsüzlüktür.

Aziz mü'minler!

Dünya imtihan yeridir. Eğriler doğrular, eksiler artılar, iyiler kötüler, helâle ve harama dikkat edenler, etmeyenler içiçe olacaktır. Biz doğruları arayıp bulalım, onları işaretleyelim! Yanlışlarla, yanlışçılarla uğraşmayalım! İmtihanı doğrular kazanacaktır. Allah doğruların yardımcısıdır.

Bu dünyada Allah'tan korkup haramlardan sakınanlar, âhirette bütün korkulardan emin olacaklardır. Bugün yurdumuzu saran kötü alışkanlıklar, hızla yayılan sigara ve uyuşturucu felâketi Batı'dan gelmiş büyük bir tehlikedir. İmam ve iradesi zayıf olan insanlarımızı mağlup etmektedir. Demek oluyor ki, insanları ve özellikle gençlerimizi bu dehşetli yangından kurtarmanın tek çâresi, kuvvetli bir îmana sahip olmaktır. Tahkiki îmanı elde eden gençler ve ihtiyarlar kendilerini kurtarabilirler.

Haberiniz var mı? Orta mektepte okuyan körpe yavrularınıza varıncaya kadar öldürücü hastalık sirayet etmiştir. Verdiğiniz harçlıkların nerelere sarfedilğine dikkat ediniz! Çocuklarınıza sahip olunuz! Onları Kur'ân ve îman derslerine yönlendiriniz!

Muhterem Müslümanlar!

Allah rızası için size yardımcı olmak maksadıyla bir ikazda bulunmak istiyorum: Hiçbir faydası olmayan, zararlarıysa saymakla bitmeyen sigara belâsını başınızdan, hayıfınızdan kaldırıp atınız! Onun esaretinden kurtulmaya bakınız! Çocuklarınıza kötü örnek olmaktan vazgeçiniz!

Sigaradan yola çıkan gençler gitgide içki ve uyuşturucu tuzağına düşüyorlar. Size bunları ikram eden, sizin dostunuz olamaz!

Yüce dînimizin gayesi bizlere iki cihan saadetini kazandırmaktır. Bu da: Dini muhafaza, nefsi muhafaza, aklı muhafaza, nesli muhafaza ve malı muhafazayla olur. Halbuki bu kötü alışkanlıklar dini, nefsi, aklı, nesli ve malı tahrip etmektedir.

Ülkemizde işlenen suçların yüzde 66'sı, trafik kazalarının yüzde 65'i alkolden kaynaklanmaktadır. Bir yılda içki ve sigaraya milyarlarca dolarlar israf edilmektedir.

Bizi bu israflardan koruyacak kalkan, din duygusudur, îman kuvvetidir. Bu yangınları söndürecek su İslâmiyet'tir, Kur'ân terbiyesidir. Geliniz Kur'ân'ı dinleyelim, o nur ile nurlanalım, hidayetiyle amel edelim!

Maide Sûresi'nin 90 ve 91. âyetlerinde Rabbimiz şöyle buyurmaktadır. "Ey İman edenler! İçki, kumar, tapınmak için konulan dikili taşlar, fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir. Bunlardan uzak durun ki kurtulaşa eresiniz! Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?"


Facebook Digg Del.icio.us reddit Mixx StumbleUpon Google Yahoo

  
AŞAĞIDAKİ FORMDAN SEN DE SORU VE CEVAP GÖNDER, ÜCRETSİZ YAYINLAYALIM
  Adı Soyadı * E-posta *
  Telefon * *
  Soru *    
  Cevap *
ONAYLANMASI İÇİN FORMU EKSİKSİZ VE DOĞRU DOLDURDUĞUNA EMİN MİSİN?

BİYOGRAFİ ŞARKI SÖZLERİ PİYASALAR VİDEO KUR'AN-I KERİM RÜYA TABİRLERİ HASTALIKLAR HAVA DURUMU SORULARLA İSLAMİYET BİTKİLER ŞİİR ve EDEBİYAT REHBERLİK


Künye Bize Ulaşın RSS
Copyright © 2005-2009 HABER AKTÜEL Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Manta - Yazılım : Erhan Evren