BİYOGRAFİ ŞARKI SÖZLERİ BİTKİLER SORULARLA İSLAMİYET RÜYA TABİRLERİ HASTALIKLAR REHBERLİK
ÜYE GİRİŞİ
E-mail :
Şifre :

Üye Olmak İstiyorum
Şifremi Unuttum
Sitemizdeki soru ve cevaplar, sorularlaislamiyet.com sitesinden alınmıştır.
SON EKLENENLER

Selam vermek diğer dinlerde de var mıydı? Bu ümmete verilen üç şeyden birinin cennetliklerin selamı olduğu doğru mudur?
Hz. Ömer (ra) kimlerle evlenmişti, onun kaç çocuğu vardı ve bunların anneleri kimlerdi?
Nisa suresi 64. ayete göre, Efendimiz (asv)'den dua istemek onun vefatından sonra da geçerli midir? Konuyla ilgili anlatılan arabî kıssası doğru mudur?
Soy kavramını nasıl anlamalıyız? İslamiyet soy kavramıyla neyi anlatır?
Yüzü siyah olduğu için, babası kızını vermek istemediği sahabi kimdir?
Ehl-i Dünya kimdir / kimlerdir, vasıfları nelerdir? Ehli dünyanın karşısında kimler vardır? Onların özellikleri nelerdir?
Hz. Davud (a.s.)'ın hayatı hakkında bilgi verir misiniz?
Hac ve umrede ihramlıyken varis çorabı giyen bir kimse, varis çorabını çıkarmalı mıdır?
Kur'an-ı Kerim'in Mudari kabilesinin lehçesi fasih olduğu için onların Arapça’sına göre indirildiği doğru mudur?
Saçlarınız da secdeden nasibini alsın, hadisine göre, sarık veya takke takarken saçların önden secdeye değmesi gerekiyor mu?

ÇOK OKUNANLAR

İsra Suresi, 4-7 ayetlerinde, İsrail Oğullarının / Yahudilerin, iki defa kargaşa çıkaracakları ve cezalandırılacakları haber veriliyor. Bu kargaşalar ve cezalar nedir?
Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hû, aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl azîm, ayetini yedi defa okuyanın her istediğini olacağı doğru mudur?
Kur'an-ı Kerim'in son inen ayeti hangisidir?
Hz. Ömer (ra) kimlerle evlenmişti, onun kaç çocuğu vardı ve bunların anneleri kimlerdi?
Hz. Lokman kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?
Birr (örnek /erdemli) davranışlar nelerdir?
Şafi mezhebine göre teravih namazı ile ilgili hükümler nelerdir?
Selam vermek diğer dinlerde de var mıydı? Bu ümmete verilen üç şeyden birinin cennetliklerin selamı olduğu doğru mudur?
Nisa suresi 64. ayete göre, Efendimiz (asv)'den dua istemek onun vefatından sonra da geçerli midir? Konuyla ilgili anlatılan arabî kıssası doğru mudur?
Saçlarınız da secdeden nasibini alsın, hadisine göre, sarık veya takke takarken saçların önden secdeye değmesi gerekiyor mu?

   
Soru Başlığı 0-9 A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
SORULARLA İSLAMİYET

<< önceki sayfa

Şafi mezhebine göre cemaat ile ilgili hükümler nelerdir?


Cemaat, "imam ile imama uyan kişinin namazlarını birbirine bağlantılı ha­le getirmelerindir. İslâm, insanların bir araya gelmeleri, aralarında dostluk ve kardeşlik bağlarının oluşup gelişmesi amacıyla çeşitli vesileler ortaya koy­muştur. Günde beş vakit namazın cemaatle kılınmasının teşvik edilmesi, haf­tada bir cuma namazının toplu olarak kılınmasının zorunlu hale getirilmesi, senede iki defa bayram namazlarında müminlerin bir araya getirilip tebrikleş-melerinin sağlanması, ömürde bir kez de olsa çeşitli ülkelerden gelen müslü-manların Arafat dağında ve çevresinde bir araya gelip tanışmalarına imkân verilmesi, bu vesilelere örnek olarak gösterilebilir.Namazların cemaatle kılınmasının ne derece önemli ve faziletli bir amel olduğu şu hadis-i şeriften açıkça anlaşılmaktadır:"Cemaatle kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi dere­ce daha faziletlidir."( Mâlik. el-Muvatta', Cemâat, 1, 2.)


Cemaatin çok faziletli oluşu, cemaate katılanların, elde edilecek sevap ve fazilete ortak olmalarını gerekli kılar. Namazı yalnız olarak kılmak, efdal olma­makla birlikte caizdir.Beş vakit farz namazı cemaatle kılmak, kuvvetli görüşe göre farz-ı kifâ-yedir. İçinde ikamet edilen yerleşim birimindeki halkın bir kısmı bu farzı yeri­ne getirdiği takdirde diğerleri sorumlu olmaktan kurtulurlar. Bazıları ise beş vakit farz namazı cemaatle kılmanın müekked bir sünnet-i ayın olduğunu söy­lemişlerdir.


Hanefî mezhebi de bu görüşü esas almıştır.


Cuma, nafile ve cenaze namazlarının cemaatle kılınması


Cemaatle kılmak, cuma namazının birinci rek'atı için farz-ı ayın, ikinci rek'atı içinse sünnettir. Meselâ bir kişi cuma namazının birinci rek'atında ima­ma yetiştiği halde ikinci rek'atta ondan ayrılmaya niyet ederek tek başına ba­ğımsız bir şekilde namazını tamamlar ise kıldığı cuma namazı sahih olur. Ay­nı şekilde beş yerde daha namazın cemaatle kılınması farz-ı ayındır.


1. Vakit içinde ikinci defa iade edilen her namazda cemaat farz-ı ayındır. Meselâ öğle namazını tek başına veya cemaatle kılmış olan bir kişi, bu nama­zını bir kere daha kılmak istediğinde bu, ancak cemaatle kılınması halinde ca­iz olur.


2. Yağmur yağması sebebiyle cem'-i takdîm şeklinde kılınan namazların ikincisinde cemaat farzdır. Diyelim ki, öğle vakti girdikten sonra şiddetli bir yağmur yağarsa, kişi öğle namazını tek başına kılabilir. Yağmurun şiddetli ol­ması sebebiyle ikindi namazını, cemaatle olmak kaydıyla cem'-i takdîm şek­linde öğle namazıyla birlikte kılabilir. Tek başına kılarsa sahih olmaz.


3. Cemaatle kılınması adanan namazın da cemaatle kılınması farzdır. Bu namaz münferit olarak kılınırsa sahih olmaz.


4.  Cemaatle kılınması farz olan bir namazı kılmak için iki kişiden başka­sının bulunmaması halinde, bu iki kişinin namazlarını cemaatle kılmaları farz­dır. Bilindiği gibi kuvvetli olan görüşe göre beş vakit farz namazın cemaatle kı­lınması farz-ı kifâyedir. Bu namazları iki kişiden başka kılacak kimsenin bu­lunmaması durumunda bunların, bu namazları cemaatle kılmaları farz-ı ayın haline gelir.


5. Cemaate gelen kimse, imamı rükû halinde bulur ve ona uyduğu takdir­de vakit içinde bir rek'at kılabileceğini, tek başına kılması durumundaysa vak­tin çıkacağını anlarsa, cemaate katılması farz olur.


Bayram, istiska, küsûf, cenaze, teravih ve ramazanda kılınan vitir namaz­larının cemaatle kılınması sünnettir.


Hanefî mezhebine göre cuma ve bayram namazlarının cemaatle kılınma­sı, bu namazların geçerlilik şartıdır. Nafilelerin ve ramazan ayı dışında kılınan vitir namazlarının cemaatle kılınması mutlak surette mekruhtur.


Kişinin kaza olarak kılacağı namaz, imamın eda olarak kıldığı namazın aynısı ise, meselâ üzerinde bir öğle namazı kazaya kalmış olan kişinin, öğle namazını kıldırmakta olan bir imama tâbi olması menduptur. Bir özür nedeniyle cuma namazını kılamamış olan kişinin, cuma namazı yerine bedel ola­rak öğle namazını cemaatle kılması menduptur. Nezredilmiş namazları cema­atle kılmak mubahtır.


Kazası olan kimsenin eda kıldırmakta olan imama tâbi olması, bunun ak­sinin yapılması, farz kılacak olanın nafile kıldırmakta olan imama tâbi olması, bunun aksinin yapılması, vitir kılacak olanın teravih kıldırmakta olan imama tâbi olması, bunun aksinin yapılması mekruhtur.


 Facebook Digg Del.icio.us reddit Mixx StumbleUpon Google Yahoo

  
AŞAĞIDAKİ FORMDAN SEN DE SORU VE CEVAP GÖNDER, ÜCRETSİZ YAYINLAYALIM
  Adı Soyadı * E-posta *
  Telefon * *
  Soru *    
  Cevap *
ONAYLANMASI İÇİN FORMU EKSİKSİZ VE DOĞRU DOLDURDUĞUNA EMİN MİSİN?

BİYOGRAFİ ŞARKI SÖZLERİ PİYASALAR VİDEO KUR'AN-I KERİM RÜYA TABİRLERİ HASTALIKLAR HAVA DURUMU SORULARLA İSLAMİYET BİTKİLER ŞİİR ve EDEBİYAT REHBERLİK


Künye Bize Ulaşın RSS
Copyright © 2005-2009 HABER AKTÜEL Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Manta - Yazılım : Erhan Evren